II WOJEWÓDZKA SCENA PREZENTACJI „SZKOŁA KOLEBKĄ TALENTÓW”25.V.2004r. w częstochowskim Teatrze im. A. Mickiewicza odbyła się II Wojewódzka Scena Prezentacji „Szkoła kolebką talentów”. Podczas barwnego, ponad 3 godziny trwającego widowiska zaprezentowali się dzieci i nauczyciele, uczniowie i mistrzowie. Rozpoczęło ją przedstawienie cyrkowe, w którym nauczyciele występowali wraz z uczniami – a to jako treserzy koni, słoni czy żab, a to jako najcięższa podstawa piramidy przy wykonywaniu akrobacji czy też jako prowadząca taniec hinduskich tancerek. Zachwycały stroje : barwne, pomysłowe, do wykonania w domu czy na lekcji. Podczas tej prezentacji podpatrzyłyśmy stroje dla słoni, wykorzystane przez naszych kolegów w czasie występu w Dniu Dziecka.
Tłem dla duetu uczennicy i nauczycielki były świetne układy pantomimiczne w wykonaniu 4 uczniów. Dość często podczas tych prezentacji tworzono „ad hoc” – tak było we wspomnianym wyżej duecie, kiedy nauczycielka zastąpiła chorą uczennicę. Podobnie – na poczekaniu nauczyciel z Myszkowa akompaniował niewidomej dziewczynce wykonującej wzruszająco „Małego księcia” i duet ów zabrzmiał znakomicie, pomimo, że uczennica nie widziała gestów nauczyciela.
Na scenie zaistniały przeróżne formy. Była m.in. grupa taneczna wiodąca nas przez kontynenty – od Dzikiego Zachodu poprzez amerykańskie cherleaderki – na cygańskim taborze przy ognisku kończąc. Zachwyciły nas stroje tej grupy. Bazą były kwieciste spódnice i jasne bluzeczki u dziewcząt oraz ciemne spodnie i koszule w krateczkę u chłopców. W ciągu kilkunastu sekund, poprzez dodanie 1 – 2 elementów przeobrażali się na scenie w zupełnie innych aktorów : raz były to kapelusze i chustki kowbojskie, innym razem fantazyjne berety czy barwne pompony. Po zarzuceniu kolorowych chust na ramiona i wywiązaniu apaszek u rąk – dziewczyny zmieniły się w „prawdziwe cyganki”. Świetny występ dał zespół wokalno – muzyczny „Con amore” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Myszkowie.
„ Wesołe teatrzaki z 3b” wprowadziły nas w barwny i zabawny świat wierszy Tuwima i Fredry. Proste z pozoru układy tańców z szarfami wymagały wielkiej dyscypliny i kondycji od całej szóstki dziewcząt. W połowie Prezentacji zobaczyliśmy następny produkt stworzony „ na gorąco” – kilkunastu nauczycieli i uczniowie z kilku zespołów zaśpiewali utwór „ Dziecko nie lubi” i pomimo, że nigdy wcześniej ze sobą nie ćwiczyli, a wielu nawet się nie znało – ten chór zabrzmiał świetnie. Olbrzymiej pracy i dyscypliny wymagało również widowisko baletowe stworzone przez uczniów klasy 2 – 3 pt. „ Pokojówki”. Dziewczynki, którym przewodziła dorosła Pokojówka – ich opiekunka – naprawdę popisały się dużym talentem. Uczniowie gimnazjum z kolei zaprezentowali się w krótkim montażu własnych wierszy. 4 nauczycielki, które poznały się w ub. roku podczas I Sceny Prezentacji i wzięły później udział w warsztatach prowadzonych przez p. Elżbietę Jatulewicz postanowiły w tym roku wystąpić z 2 układami tańca nowoczesnego ( były to właściwie elementy tańca nowoczesnego i aerobiku ) – zostały za nie nagrodzone burzą braw, szczególnie przez wychowanków, którzy obserwowali je z widowni. Dziś możemy jednak stwierdzić, że nasi koledzy i koleżanki podczas popisów 1. 06. wcale nie byli gorsi.
Na zakończenie wystąpiła orkiestra dęta z częstochowskich szkół. Nauczyciel – muzyk świetnie przygotował młodzież z 3 szkół, w których uczy – stworzył zespół, o którym wiele placówek muzycznych, nie mówiąc o „zwykłych”szkołach może tylko marzyć.
Bardzo podobały nam się występy gości – Ślązaków, górali oraz dzieci z układem „Obrzędy dożynkowe”. Świetne i ciekawe były przerywniki – tworzone na poczekaniu przez występujących wcześniej.
Warto jechać na Scenę Prezentacji – można podpatrzeć wiele znakomitych, czasami bardzo prostych pomysłów, można porozmawiać z koleżankami i kolegami nauczycielami na temat ich pracy z dziećmi, można wreszcie podsłuchać, co o swoich pedagogach i ich metodach pracy sądzą sami uczniowie.
Nie da się ukryć, że rację ma p. Elżbieta Jatulewicz, że tylko twórczy nauczyciel ma szansę wychować twórcze dziecko. Podczas takich spotkań przekonujemy się, że prawie każdy z nas może być lub jest takim twórczym nauczycielem. A szkoła jest kolebką talentów, nie tylko dziecięcych, ale i nauczycielskich. Tylko, że nie każdy z nas ma w sobie tyle odwagi, by stanąć wraz z wychowankami lub samemu na scenie i zaprezentować swoje dokonania.

II Scenę Prezentacji obserwowali:
Małgorzata Gurbała, Dorota Brzegowska, Beata Maślankiewicz, Katarzyna Samek i Tadeusz Pakuła.


Opracowała:
Katarzyna Samek