Wizyta pana Eli Zborowskiego w naszej szkole

9 marca odwiedził naszą szkołę pan Eli Zborowski z Nowego Jorku, znany w Izraelu i USA działacz organizacji żydowskich. Pan Zborowski urodził się w Żarkach, a po wojnie wyjechał z Polski. Uratowany został wraz z całą rodziną przez państwa Marię i Józefa Płaczków. Żarki uważa za najpiękniejsze miasto w Polsce. Gościowi towarzyszyli – burmistrz,  pan Klemens Podlejski, pani Barbara Major, pani Sabina Grucela oraz pani Katarzyna Kulińska. Na spotkaniu obecni byli nauczyciele, opiekunowie uczniów, którzy przygotowali prezentacje oraz zainteresowane dzieci z naszej szkoły.

Wszystkich bardzo serdecznie przywitała dyrektor szkoły, pani Stanisława Nowak.  Pan Zborowski oglądał prezentacje uczniów dotyczące przeszłości żareckich Żydów, które zostały zgłoszone na konkurs Na wspólnej ziemi organizowany przez fundację Shalom w Warszawie. Gośćmi spotkania byli także młodzi Żydzi, którzy przejeżdżali przez nasze miasteczko i zostali zaproszeni przez pana Zborowskiego. Opowiedział im o pracach uczniów oraz związkach z Żarkami, podkreślając przywiązanie do miejsca swojego urodzenia. Barwnym akcentem było wykonanie na klarnecie przez Szymona Morawca melodii z filmu Skrzypek na dachu; uczeń w ten sposób uatrakcyjnił swoją prezentację. Otrzymał gromkie brawa oraz gratulacje.

Na zakończenie gość z Nowego Jorku jeszcze raz podziękował władzom gminy, pani dyrektor oraz nauczycielom za pamięć oraz wychowywanie dzieci w poszanowaniu godności każdego człowieka, bez względu na religię czy pochodzenie. Podkreślił, że przebywał w różnych miejscach na świecie, ale nigdy nie nawet na moment nie zapomniał, że jest Polakiem. Pamiętajmy, że każdy z nas jest człowiekiem. I to jest najważniejsze – takim przesłaniem zakończył swoją rozmowę z dziećmi Eli Zborowski.

 

 

Zaprezentowane w czasie spotkania prace opracowali:

 

- Roksana Michalik oraz Justyna Dłubała pod kierunkiem Alicji Miśty ( Zespól Szkół)

- Sylwia Golibroda, Anna Maciąg, Paulina Musiał i Angela Myga pod kierunkiem Katarzyny Samek i Anny Podlejskiej ( we współpracy z Krzysztofem Błaszczykiem)

- Szymon Morawiec pod kierunkiem Tadeusza Pakuły i Stanisławy Nowak

 

Biografia Eli Zborowskiego na stronie UMiG Żarki