Jubileusz 90-lecia oddania do użytku budynku szkoły

 

Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole były niepowtarzalne, pełne wzruszeń, emocji, nietuzinkowych wspomnień. Wszystko to z racji gali z okazji Jubileuszu 90-lecia oddania do użytku budynku Szkoły Podstawowej w Żarkach, która odbyła się 14 października 2024 roku w sali widowiskowej MGOK w Żarkach. Zaproszenia przyjęło wielu znamienitych gości: władze samorządowe, byli nauczyciele i absolwenci. Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Adam Zamora, który objął honorowym patronatem działania w ramach Jubileuszu, podsumował projekty samorządowe na przestrzeni lat oraz te podejmowane w ostatnim czasie. — Już niedługo, dzięki wspólnym staraniom, nasza podstawówka kolejny raz przejdzie metamorfozę, zmieni się nie do poznania, łącznie z obszarem wokół placówki — podkreślił. — To dla mnie zaszczyt, że mogłem patronować wszystkim działaniom, które wraz z dyrektorem Tadeuszem Pakułą podejmowaliśmy już od września. Obecnie mamy już zrobiony projekt, myślę, mam nadzieję, że pierwsze prace budowlane zostaną podjęte już w tym roku kalendarzowym.
Głos zabrał również Tadeusz Pakuła – dyrektor placówki od 2006 roku. Nakreślił on rys historyczny szkoły od 1934 roku, od powstania budynku. Wspomniał o zasłużonych postaciach, kierownikach i dyrektorach, osobach, dzięki którym żarecka podstawówka dziś funkcjonuje właśnie tak. Podkreślił również rolę wspomnień i pamięci – pielęgnowanej z pokolenia na pokolenie, która jest częścią tożsamości każdego z nas. Zaznaczył, że dzisiejsza akademia, to podsumowanie, ale działania uświetniające tę uroczystość trwały i trwać będą jeszcze w całym roku szkolnym. Dyrektor wspomniał również o budowniczych, architektach, bez których wiedzy, determinacji i fachowości, budynek nie byłby tak solidny. — Dziękuję za przyjęcie zaproszenia panu Andrzejowi Włodarkowi oraz za to, że przybliżył nam sylwetkę swojego dziadka – głównego architekta pana Adolfa Simiczka. Niezwykła podróż przez lata doświadczeń zostanie ukazana w publikacji na temat oświaty w Gminie Żarki autorstwa naszego znakomitego absolwenta – dr. Jacka Szpaka. T. Pakuła podziękował również emerytowanym nauczycielom, którzy przez lata tworzyli podwaliny pod to, jak funkcjonuje dzisiejsza szkoła.
Następnie głos zabrali przedstawiciele starostwa i samorządowcy powiatowi - p. Jakub Grabowski, niegdyś dyrektor ZEAOS, a obecnie wicestarosta, wspominał z nostalgią czasy, w których zaczynał działalność samorządową, a Polska wkraczała do Unii Europejskiej. — Wtedy też pozyskano, pamiętam, pierwsze środki z Unii na rewitalizację i remont. Później były kolejne — podkreślił J. Grabowski i w imieniu Starostwa Powiatowego wręczył dyr. T. Pakule pamiątkowy złoty medal z okazji Jubileuszu.
Samorządowcy powiatowi zwrócili uwagę na rolę żareckiej szkoły, jej historię i wysoki poziom nauczania na arenie powiatu i regionu. — Wasza szkoła zawsze była dla wszystkich wzorem — stwierdzili. Złożyli oni również życzenia nauczycielom, podkreślając, jak istotna jest rola dzieci i uczniów w kształtowaniu oświaty w jakiejkolwiek przestrzeni i czasie.
Głębokie wzruszenie wyraziła emerytowana nauczycielka – p. Pyżyńska. Dziękuję — mówiła łamiącym się głosem. — Dziękuję, że o mnie pamiętaliście, że nie zapomnieliście. To dla mnie niezwykłe doświadczenie być tu i uczestniczyć w tym wszystkim... Postawa i wzruszenie p. Pyżyńskiej przypomniało aktualnie pracującym nauczycielom o ich misji, wkładzie w kształtowanie pokoleń, o którym czasami dziś zapominamy.
Głos zabrała również p. Barbara Major, absolwentka szkoły, ale i wnuczka kierownika Piotra Fantazyjskiego. — Chciałabym wspomnieć w kilku słowach o moim dziadku, będącym niegdyś kierownikiem szkoły oraz, przy okazji, wspomnieć moich nauczycieli — mówiła ze sceny pani Major, trzymając czarno-białą fotografię. Fakty z życia Piotra Fantazyjskiego pozwoliły na wspomnienie zasłużonego kierownika. Pani B. Major bez mrugnięcia okiem wymieniła wszystkich nauczycieli ze zdjęcia przedstawiającego Grono Pedagogiczne z roku 1965. Co więcej, nakreśliła wszelkie koligacje "dziadków" i "babć" obecnie znanych żarczan z belframi z fotografii.
Dr hab. Andrzej Włodarek, wnuk budowniczego i głównego architekta Adolfa Simiczka, nie krył swojego wzruszenia faktem, że ktoś pamięta o jego dziadku, docenia jego wkład w budowę szkoły. — W ramach prezentu, ale i wdzięczności za pamięć o dziadku, pragnę przekazać na ręce dyrektora oryginalne plany architektoniczne, które pochodzą ze zbiorów mojej rodziny, a konkretnie z biurka dziadka. Myślę, że u Was będą bezpieczniejsze — stwierdził.
Pani dr Krystyna Jasińska, wcześniej dyrektor żareckiego gimnazjum, a obecnie czynny samorządowiec, złożyła na ręce dyrektora serdeczne życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej i Jubileuszu dla wszystkich – byłych i obecnych – nauczycieli, uczniów, pracowników oświaty. — To tutaj zaczynałam swoją drogę zawodową. To tutaj przyprowadzałam dzieci – i córkę, i syna. To tutaj wszystko się zaczęło — podkreślała ze wzruszeniem p. Jasińska.
Podczas oficjalnej części Akademii Jubileuszowej emerytowani nauczyciele żareckiej podstawówki zostali uhonorowani pamiątkowymi, złotymi tablicami, na których wygrawerowano imienne podziękowania za wkład w rozwój kolejnych pokoleń oraz kształtowanie charakteru gminnej oświaty od burmistrza Adama Zamory oraz dyrektora Tadeusza Pakuły. Symbolicznej pomocy we wręczaniu tablic udzieliła była Dyrekcja SP - p. Stanisława Nowak oraz p. Natalia Duda. Wzruszona p. Nowak podkreśliła: „Trzydzieści osiem lat pracy w oświacie, i dwadzieścia siedem spędziłam na stanowisku kierowniczym, co pozwoliło mi mieć realny wpływ na kształtowanie kolejnych pokoleń żarczan, za co serdecznie w tym miejscu i chwili dziękuję”.
Po części oficjalnej, prowadzący galę – absolwentka, a obecnie wicedyrektor p. Magdalena Surma oraz Kierownik Referatu Edukacji i Obsługi Jednostek Oświatowych p. Maciej Maślankiewicz – zaprosili zebranych na część artystyczną. Program przygotowany przez p. Marię Okularczyk i p. Urszulę Radosz wyreżyserowany przez p. Dorotę Orszulak zabrał zebranych w podróż w czasie. Oprawa muzyczna pod kierunkiem p. Sylwii Frydrych-Góral, oprawa plastyczna p. Elżbieta Gawęda. Zdjęcia i prezentacje wykonane przez uczniów ukazywały początki szkoły, przytaczały uchwały gminne dotyczące budowy placówki. Goście mogli poczuć radość i beztroskę lat 70., przypomnieć sobie zabawy na korytarzach i podwórkach. W programie artystycznym znalazło się miejsce również dla harcerzy – aktualnie zrzeszeni wspominali tych, którzy kiedyś prężnie działali w murach SP i poza nimi. Sentyment przeszłości został zestawiony z nowoczesnością, pokazaniem, jak teraz wyglądają korytarze, lekcje. Pokazano urywki zajęć języka angielskiego z p. A. Ratman, która znana jest w aktualnie pracującym Gronie Pedagogicznym z innowacyjności i wykorzystywania nowoczesnych technologii. Zebrani mogli zobaczyć, jak anglistka prowadziła lekcję z użyciem okularów VR. Całość części artystycznej uświetniły występy utalentowanych uczniów i absolwentów. Zespół "Iskra" wykonał "Galop" na fletach, a Blanka i Malina pokazały swój wdzięk w indywidualnych performensach baletowych. Dla zebranych wystąpiła także baletnica Klara – nasza absolwentka. Oprawę multimedialną uroczystości przygotował p. Krzysztof Błaszczyk.
Gali Jubileuszowej towarzyszyła wystawa pt. „Szkolne wspomnienia”, którą można odwiedzić w MGOK Żarki do końca listopada. Jest to podróż w dalszą i bliższą przeszłość, hołd oddany pokoleniom nauczycieli, uczniów, absolwentów. Wystawę przygotował zespół nauczycieli pod kierunkiem p. Mareny Samek-Wojtyli w składzie: p. D. Chwastek, p. P. Janikowska, p. W. Kaczmarczyk, p. A. Nawara.
Nostalgia, sentymentalna podróż w czasie, łzy wzruszenia – karuzela pozytywnych emocji, która towarzyszyła zebranym Gościom, świadczy o tym, jak ważne miejsce zajmuje w naszym życiu szkoła, jak wielka siła wspomnień pozostaje z tego okresu w każdym z nas. Niezwykłe wydarzenie, jakim był Jubileusz 90-lecia Szkoły na pewno długo pozostanie w pamięci zebranych.