|
Projekt "Jestem cząstką przyrody" - jesień 2015 |
|
25 września 2015r. uczniowie klas VI a, IV b i IV a pod opieką wychowawców byli na szkolnej wycieczce w chorzowskim ogrodzie zoologicznym, gdzie mogli zobaczyć zwierzęta z różnych stron świata i poznać ich zwyczaje. Uczniowie obejrzeli seans w Śląskim Planetarium pt. ”A jednak się kręci”, dzięki czemu mogli poszerzyć swoją wiedzę z przyrody dot. Ruchu obiegowego Ziemi, budowy kosmosu, następstw ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi. Uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych o abstrakcjonizmie w nowym budynku Muzeum Śląskiego w Katowicach. 29 września 2015r. na terenie Nadleśnictwa Siewierz odbyła się XI edycja Leśnej Spartakiady pod hasłem „Zna każdy młody piękno ojczystej przyrody”. W konkursie terenowym brali udział uczniowie szkół podstawowych klas I-III , klas IV-VI, uczniowie gimnazjum i liceum. Wszyscy uczestnicy musieli wykazać się dobrą znajomością roślin i zwierząt występujących w polskich lasach. W kategorii klas IV-VI startowały 22drużyny z regionu śląskiego. Naszą szkołę reprezentował 3 osobowy zespół uczennic z klasy VI s w składzie: Małgorzata Balwierz, Katarzyna Kukla, Wiktoria Szpak przygotowanych przez nauczyciela przyrody Annę Madejską. Każda drużyna otrzymała mapkę i karty pracy, które trzeba było uzupełnić w punktach kontrolnych, dodatkowo zawodnicy musieli odszukać na trasie i rozpoznać różne gatunki drzew. Zespół reprezentujący naszą szkołę wystartował jako ostatni, ale wrócił pierwszy. Dziewczyny poradziły sobie dobrze z zadaniami i ostatecznie uplasowały się na 4 miejscu. Nadleśnictwo Siewierz zadbało o dobrą zabawę, były upominki dla wszystkich, kiełbaski, słodycze, a nawet bardzo smaczna grochówka. W przyszłym roku nasi uczniowie z pewności wezmą udział w kolejnej edycji Leśnej Spartakiady. 30 września 2015 r uczniowie
klas VIa i IV b uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Starym Młynie w
Żarkach. Dzieci dowiedziały się czym zajmowali się dawniej mieszkańcy
naszego miast, oglądały eksponaty, poznały proces mielenia mąki i same
dla siebie mieliły ziarna w żarnach. Udział w takich zajęciach uczy
szacunku do tradycji, pracy innych ludzi i szacunku do chleba. Opracowała: Anna Madejska |