|
Święto Niezapominajki |
|
Niezapominajki, małe niepozorne kwiatuszki ozdoba polskich łąk, leśnych mokradeł i strumyków, symbolizują pamięć, skromność i przyjaźń. 15 maja przypada Święto Niezapominajki to okazja by dać dowód pamięci bliskim nam osobom i dostrzec w każdym człowieku to, co w nim dobre i szlachetne, to okazja by odwdzięczyć się przyrodzie za wszystko czym nas obdarowuje. W tym roku po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Żarkach przygotowuje się do świętowania z niezapominajką, bo jak tu nie świętować, gdy maj tuż, tuż. Uczniowie porządkują rabatki przed szkołą i oczyszczają trawniki z zeszłorocznych liści. Klasy IV-VI podczas zajęć terenowych w lesie zapoznają się z pracą leśników, poznają zbiorowiska leśnej roślinności i w ramach akcji „leśne porządki” pozbierają śmieci w pobliskim lasku oraz zlokalizują, udokumentują zdjęciami dzikie wysypiska śmieci wokół naszej miejscowości i umieszczą tam tabliczki z apelem o zaprzestanie dewastacji środowiska. Szkoła jest organizatorem gminnego konkursu plastyczno- fotograficznego pt.: „Nie zapomnij o nas- kwiaty i rośliny zielne Jury Krakowsko -Częstochowskiej”. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych i gimnazjum z terenu całej gminy. Nasze świętowanie to nie tylko troska o przyrodę, podczas lekcji wychowawczych zostaną omówione tematy dotyczące grzeczności na co dzień i zasad dobrego wychowania. Uczniowie naszej szkoły spotkają się ze swoimi kolegami ze Środowiskowego Domu Opieki Osób Niepełnosprawnych na wspólnej zabawie przy ognisku. Celem naszego świętowania z niezapominajką jest:
opracowała Anna Madejska nauczyciel przyrody w S.P. Żarki
|