|
24
października obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Problem ten
dotyczy ogromnej liczby naszego społeczeństwa, w tym – coraz poważniej
również dzieci. Pani Mariola Pasikowska, wychowawczyni klasy 8 s,
zorganizowała wykład dla uczniów klas sportowych 4 – 8 oraz klas 8 a i
b. W spotkaniu uczestniczyli również nauczyciele wychowania fizycznego.
04.12.2018 r. wykład nt. odżywiania dziecka aktywnego poprowadził pan
Łukasz Maligłówka, absolwent naszej szkoły, mgr farmacji i biologii,
dietetyk i trener w Positive Energy. Okres wzrostu i rozwoju to z
biologicznego punktu widzenia najważniejszy okres w całym naszym życiu.
Warunkuje on całe późniejsze funkcjonowanie. Dzisiejszy styl życia,
produkty bez wartości odżywczych i często nieświadomość naszych wyborów
powoduje, że już od najmłodszych lat zmagamy się z niedoborami
kluczowych składników odżywczych. Pieczywo marketowe, drożdżówki,
7daysy, energetyki, jogurty i serki, soki i napoje wywołują
niewiarygodną grabież w naszym organizmie. Często nie wiemy, że aby
organizm zmetabolizował np. puszkę coli, musi pozbyć się ogromnej części
swoich zasobów mineralnych, których, być może, nigdy już nie
odzyska. Coraz częściej mamy alergie, nietolerancje pokarmowe,
insulinooporność, niedomagania tarczycy, wyczerpanie nadnerczy. Coraz
częściej dzieci mają DEPRESJĘ! Jeżeli prawdę mówił Hipokrates z Kos,
„Jesteś tym, co jesz", może się okazać, że Twoje nawyki żywieniowe i to
jak je wyrobisz u swojego dziecka, będą warunkować jego całe, późniejsze
życie.
-
Czy
dzieci powinny jeść chleb?
-
Czy
pijąc mleko, będziesz wielki?
-
Czy
nabiał ze sklepu faktycznie nas odżywia?
-
Czy
szklanka soku, to rzeczywiście „dzienna porcja witamin"?
-
Dlaczego drożdżówka może działać rakotwórczo?
-
Czy
żelki odżywiają nasze stawy?
-
Dlaczego tosty pachną rakiem?
Na te i
wiele innych tematów, dotyczących „faktów i mitów" żywieniowych
rozmawialiśmy na wykładzie pana Łukasza. Dzieci miały możliwość
przeprowadzić ciekawe doświadczenia. Porównywaliśmy zawartość cukru w
różnego rodzaju produktach żywieniowych. Młodzież była bardzo
zainteresowana, a po wykładzie, przepełnieni nową wiedzą i z rozbudzoną
ciekawością, próbowali znaleźć odpowiedzi na jeszcze wiele nurtujących
ich pytań.
|