|
Rok 2018 jest rokiem szczególnym dla naszej historii. 11 listopada
obchodzić będziemy uroczyście 100 rocznicę odzyskania przez Polskę
niepodległości. W naszej szkole od dłuższego czasu podejmowane są różne
inicjatywy dla uczczenia tej rocznicy. Mocno zaangażowali się w obchody
również uczniowie klas młodszych. Brali udział w wielu
przedsięwzięciach. Trzecioklasiści pod kierunkiem pani Barbary
Piskorskiej wzięli udział w konkursie bibliotecznym, zorganizowanym
przez Zespół Szkół nr 3 w Myszkowie, którego tematem była ilustracja do
określonego wiersza (jednego z czterech podanych) o Polsce. W naszej
szkole również zorganizowano konkurs plastyczny na ilustrację do
dowolnego wiersza patriotycznego. Organizatorkami konkursu były panie:
Barbara Piskorska, Mariola Bubel oraz Anna Pakuła. Spośród wszystkich
prac jury nagrodziło następujących uczniów: Marta Kubasik (1 miejsce),
Jakub Pompa (2 miejsce), Tomasz Nowakowski i Maksymilian Szecówka (3
miejsce). Wyróżniono prace Majki Mizgały i Zuzanny Sularz.
Wszystkie klasy młodsze, pod kierunkiem swoich wychowawców, włączyły się
również w ogłoszony szkolny konkurs na plakat ”Życzenia dla Polski”.
Nasi wychowankowie brali także udział w szkolnym konkursie recytatorskim
na wiersz o treści patriotycznej. Inicjatorkami konkursu były panie:
Anna Pakuła, Mariola Bubel i Iwona Piątkowska.
Myślą przewodnią recytowanych wierszy była Polska. Wśród małych aktorów
wyłoniono laureatów konkursu. I miejsce zajął Jakub Radosz. II miejsce
przyznano Kajetanowi Wiśniewskiemu, a III zajęła Kinga Gryl. Wyróżnienie
otrzymała Hanna Pasikowska.
W każdej klasie odbyło się wiele zajęć dydaktycznych dotyczących
historii walk o wolność i niepodległość. Organizowano wycieczki do
miejsc pamięci w Żarkach, palono znicze, składano kwiaty. Wychowawcy
wraz ze swoimi wychowankami zwiedzili wystawę „Wojna na Jurze”,
zorganizowaną w Muzeum Rzemiosł Dawnych w Żarkach.
W klasach zawisły okolicznościowe gazetki. 31 października członkowie
koła teatralnego pod kierunkiem pani Barbary Piskorskiej zaprezentowali
kolegom z klas młodszych montaż słowno - muzyczny „To jest Polska”.
Miłość, szacunek i przywiązanie do ojczyzny mali artyści przekazali
słowami piosenek i wierszy znanych polskich autorów. Na podkreślenie
zasługuje fakt, że nasi uczniowie wspólnie z nauczycielami, odśpiewali
wszystkie zwrotki hymnu państwowego.
 |