Jak uczniowie klas młodszych
 uczcili 100 rocznicę
odzyskania przez Polskę
niepodległości?

 

Rok 2018 jest rokiem szczególnym dla naszej historii. 11 listopada obchodzić będziemy uroczyście 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W naszej szkole od dłuższego czasu podejmowane są różne inicjatywy dla uczczenia tej rocznicy. Mocno zaangażowali się w obchody również uczniowie klas młodszych. Brali udział w wielu przedsięwzięciach. Trzecioklasiści pod kierunkiem pani Barbary Piskorskiej wzięli udział w konkursie bibliotecznym, zorganizowanym przez Zespół Szkół nr 3 w Myszkowie, którego tematem była ilustracja do określonego wiersza (jednego z czterech podanych) o Polsce. W naszej szkole również zorganizowano konkurs plastyczny na ilustrację do dowolnego wiersza patriotycznego. Organizatorkami konkursu były panie: Barbara Piskorska, Mariola Bubel oraz Anna Pakuła. Spośród wszystkich prac jury nagrodziło następujących uczniów: Marta Kubasik (1 miejsce), Jakub Pompa (2 miejsce), Tomasz Nowakowski i Maksymilian Szecówka (3 miejsce). Wyróżniono prace Majki Mizgały i Zuzanny Sularz.
Wszystkie klasy młodsze, pod kierunkiem swoich wychowawców, włączyły się również w ogłoszony szkolny konkurs na plakat ”Życzenia dla Polski”.
Nasi wychowankowie brali także udział w szkolnym konkursie recytatorskim na wiersz o treści patriotycznej. Inicjatorkami konkursu były panie: Anna Pakuła, Mariola Bubel i Iwona Piątkowska.
Myślą przewodnią recytowanych wierszy była Polska. Wśród małych aktorów wyłoniono laureatów konkursu. I miejsce zajął Jakub Radosz. II miejsce przyznano Kajetanowi Wiśniewskiemu, a III zajęła Kinga Gryl. Wyróżnienie otrzymała Hanna Pasikowska.
W każdej klasie odbyło się wiele zajęć dydaktycznych dotyczących historii walk o wolność i niepodległość. Organizowano wycieczki do miejsc pamięci w Żarkach, palono znicze, składano kwiaty. Wychowawcy wraz ze swoimi wychowankami zwiedzili wystawę „Wojna na Jurze”, zorganizowaną w Muzeum Rzemiosł Dawnych w Żarkach.
W klasach zawisły okolicznościowe gazetki. 31 października członkowie koła teatralnego pod kierunkiem pani Barbary Piskorskiej zaprezentowali kolegom z klas młodszych montaż słowno - muzyczny „To jest Polska”. Miłość, szacunek i przywiązanie do ojczyzny mali artyści przekazali słowami piosenek i wierszy znanych polskich autorów. Na podkreślenie zasługuje fakt, że nasi uczniowie wspólnie z nauczycielami, odśpiewali wszystkie zwrotki hymnu państwowego.