VII Dyktando Niepodległościowe
„Po polsku o historii”

 

Dnia 1 października bieżącego roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie: VII Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”. Organizatorami konkursu byli: Fundacja „Zawsze Warto”, Stowarzyszenie Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ oraz Partnerzy wraz z powołanymi przez siebie Wojewódzkimi Komisjami Konkursowymi. Był to drugi udział naszej szkoły w tym konkursie.
Celem Konkursu były:
- popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej,
- doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni polskiej, z uwzględnieniem nazw własnych związanych z historią odzyskiwania niepodległości przez Polskę (1914/1918 - 1989),
- kształtowanie postawy zaangażowania w pielęgnowanie narodowej tradycji i historii, w tym kultury języka polskiego,
- rozwój zainteresowań humanistycznych i dociekliwości poznawczej: językowej i historycznej.
Największą wartością Konkursu była świadomość przynależności do wielkiej wspólnoty osób piszących „po polsku o historii” w tym samym czasie! Koordynatorami konkursu w etapie szkolnym były: p. Dorota Orszulak i p. Katarzyna Czyż. Konkurs został przeprowadzany w dwóch kategoriach wiekowych. I kategorię wiekową stanowiły klasy IV-VI (wzięło udział 32 uczniów). II kategoria wiekowa obejmowała klasy VII- VIII (wzięło udział 23 uczniów). Konkurs rozpoczął się o godzinie 13.00, wtedy to uczniowie z poszczególnych klas zmierzyli się z tekstami dyktand przygotowanymi przez organizatorów. Uczniowie z klas IV-VI pisali dyktando pt. „Wierzyli, że ujrzą swój dom”, a uczniowie z klas VII- VIII dyktando: „Z kuchni na mównicę”. Teksty dyktand sprawdzały znajomość reguł ortograficznych oraz zasad interpunkcyjnych, a także umiejętność właściwego ich zastosowania, ze szczególnym uwzględnieniem pisowni wyrazów związanych z ważnymi postaciami i wydarzeniami historycznymi od I wojny światowej do II wojny światowej. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały nauczycielki języka polskiego: p. Katarzyna Czyż i p. Dorota Orszulak.
Najwyższą liczbę punktów w konkursie uzyskali:
Magdalena Garska (I kategoria wiekowa),
Julia Sikora, Dawid Cudak, Wiktor Rosik, Natalia Korzus (II kategoria wiekowa),
Życzymy tym uczniom dalszych sukcesów.
Na wyróżnienie z I kategorii wiekowej zasługują następujący uczniowie: Zofia Krzysztoń, Nikola Korzus, Antonina Kołodziejczak, Miłosz Pilis, Hubert Żaczkowski i Tomasz Bacior, a z II kategorii wiekowej- Oliwia Szpak, Filip Jastrzębski, Oliwia Kotowicz, Piotr Basista, Paulina Nocoń, Oliwia Hamerla i Maria Żarska.

Gratulacje dla tych uczniów.