|
Dnia 1
października bieżącego roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w
konkursie: VII Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”.
Organizatorami konkursu byli: Fundacja „Zawsze Warto”, Stowarzyszenie
Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ oraz Partnerzy wraz z powołanymi
przez siebie Wojewódzkimi Komisjami Konkursowymi. Był to drugi udział
naszej szkoły w tym konkursie.
Celem Konkursu były:
- popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z
zakresu kultury i historii narodowej,
- doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni polskiej, z uwzględnieniem
nazw własnych związanych z historią odzyskiwania niepodległości przez
Polskę (1914/1918 - 1989),
- kształtowanie postawy zaangażowania w pielęgnowanie narodowej tradycji
i historii, w tym kultury języka polskiego,
- rozwój zainteresowań humanistycznych i dociekliwości poznawczej:
językowej i historycznej.
Największą wartością Konkursu była świadomość przynależności do wielkiej
wspólnoty osób piszących „po polsku o historii” w tym samym czasie!
Koordynatorami konkursu w etapie szkolnym były: p. Dorota Orszulak i p.
Katarzyna Czyż. Konkurs został przeprowadzany w dwóch kategoriach
wiekowych. I kategorię wiekową stanowiły klasy IV-VI (wzięło udział 32
uczniów). II kategoria wiekowa obejmowała klasy VII- VIII (wzięło udział
23 uczniów). Konkurs rozpoczął się o godzinie 13.00, wtedy to uczniowie
z poszczególnych klas zmierzyli się z tekstami dyktand przygotowanymi
przez organizatorów. Uczniowie z klas IV-VI pisali dyktando pt.
„Wierzyli, że ujrzą swój dom”, a uczniowie z klas VII- VIII dyktando: „Z
kuchni na mównicę”. Teksty dyktand sprawdzały znajomość reguł
ortograficznych oraz zasad interpunkcyjnych, a także umiejętność
właściwego ich zastosowania, ze szczególnym uwzględnieniem pisowni
wyrazów związanych z ważnymi postaciami i wydarzeniami historycznymi od
I wojny światowej do II wojny światowej. Nad prawidłowym przebiegiem
konkursu czuwały nauczycielki języka polskiego: p. Katarzyna Czyż i p.
Dorota Orszulak.
Najwyższą liczbę punktów w konkursie uzyskali:
Magdalena Garska (I kategoria wiekowa),
Julia Sikora, Dawid Cudak, Wiktor Rosik, Natalia Korzus (II kategoria
wiekowa),
Życzymy tym uczniom dalszych sukcesów.
Na wyróżnienie z I kategorii wiekowej zasługują następujący uczniowie:
Zofia Krzysztoń, Nikola Korzus, Antonina Kołodziejczak, Miłosz Pilis,
Hubert Żaczkowski i Tomasz Bacior, a z II kategorii wiekowej- Oliwia
Szpak, Filip Jastrzębski, Oliwia Kotowicz, Piotr Basista, Paulina Nocoń,
Oliwia Hamerla i Maria Żarska.
Gratulacje
dla tych uczniów.
 |