Żarki, 1 września 2006 r.

 

Szanowni Państwo

 

         1 września przejąłem obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej im. Wł. Szafera w Żarkach. Przede mną bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie – zapewnić Państwa dzieciom wszechstronny rozwój osobowościowy i intelektualny w bezpiecznych i estetycznych warunkach.

Wiem, że bez  pomocy rodziców nie poradzimy sobie z wieloma sprawami,  dlatego bardzo proszę o współpracę. Tylko wspólne, konsekwentne wychowywanie i ciągłe motywowanie dzieci do wytężonej pracy przyniesie oczekiwane efekty. Cenna jest każda forma pomocy – propozycje działań wychowawczych, dydaktycznych,  aktywne włączanie się w organizowanie imprez szkolnych czy klasowych, praca w trójkach klasowych, radzie szkoły… Wszystkie Państwa działania pomogą dzieciom w rozwijaniu talentów, uczeniu się samorządności, zrozumieniu sensu pracy dla dobra innych. Dzisiejsza szkoła bez współpracy ze swoimi najważniejszymi partnerami nie sprosta wymaganiom radykalnie zmieniającej się rzeczywistości.

         Zamierzam  konsultować swoje projekty z rodzicami, podejmować tylko takie działania, które służyć będą uczniom i środowisku. Zapraszam  do współpracy wszystkich mieszkańców, instytucje i organizacje – szkole potrzebni są przyjaciele, wspierający ją w trudnych zadaniach dydaktycznych i wychowawczych.

         Nasze miasto, podobnie jak cały kraj,  ma szanse na bardziej dynamiczny rozwój. Myślę, że warto je wykorzystać i zmobilizować siły do podjęcia działań wspierających edukację. Właśnie edukacja stała się priorytetem polityki wszystkich państw, które obecnie przeżywają gospodarczy i społeczny rozkwit. W naszych polskich warunkach każde działanie czy inicjatywa służące  szkole są na wagę złota

         Doceniam wielki wysiłek pani dyrektor S. Nowak, nauczycieli, władz samorządowych,  rodziców włożony w rozwój szkoły podstawowej. Zapewniam, że dołożę wszelkich starań, aby placówka ta dalej się rozwijała i służyła całej społeczności.

        Zwracam się do Państwa z jeszcze jedną prośbą. Dokładnie 80 lat temu mieszkańcy naszego miasteczka podjęli ogromny trud budowy budynku szkoły powszechnej, który miał rozwiązać istniejące problemy lokalnej oświaty. W ciągu kilku lat powstała szkoła, która była dumą żarczan, stworzyła odpowiednie warunki dla rozwoju młodych ludzi. Niewielu już pamięta ten czas wielkiego zrywu – wytężonej pracy i ofiarności na rzecz oświaty. Myślę, że warto przypomnieć te lata, by utwierdzić się w przekonaniu, że kształcenie i wychowanie dzieci zawsze leżało na sercu władz i mieszkańców Żarek.

         Z okazji okrągłej rocznicy rozpoczęcia  budowy szkoły podstawowej pragniemy przybliżyć uczniom fakty związane z powstawaniem placówki oraz jej funkcjonowaniem   w okresie przedwojennym i powojennym; planujemy realizację projektu edukacyjnego 80 lat szkoły podstawowej w Żarkach, którego posumowaniem będzie wystawa w Bibliotece Miejskiej.  Prosimy wszystkich o pomoc – udostępnienie zdjęć, dokumentów, wszelkich innych materiałów związanych ze szkołą. Myślę, że jest szansa, aby powstała ciekawa ekspozycja ilustrująca działalność jednej z najważniejszych placówek publicznych w naszym mieście.

 

Z poważaniem

  

Tadeusz Pakuła

Dyrektor szkoły